Polska Gazeta Transportowa Newsletter Polska Gazeta Transportowa - Prenumerata
Janusz Mincewicz
10 czerwca 2015

Interaktywna mapa pociągów

Pasażerowie mogą monitorować interesujące ich pociągi

PKP Polskie Linie Kolejowe uruchomiły specjalną, interaktywną mapę, na której można w czasie rzeczywistym obserwować ruch pociągów pasażerskich. Podróżni dowiedzą się z niej o opóźnieniu lub odwołaniu pociągu.

Dzięki mapie pasażerowie mogą lepiej planować podróż pociągiem i monitorować wszystkie połączenia kolejowe. System pokazuje aktualną pozycję pociągu na mapie, informuje o utrudnieniach i o peronie, na który wjedzie dany skład. Innowacja obejmuje wszystkich przewoźników. Mapa została upubliczniona kilkanaście dni temu. PKP zapewnia, że w ciągu kilku tygodni, będzie ona również dostępna jako aplikacja na smartfony.

Obejmuje 4 tys. pociągów. Wszystkie informacje na temat podróży pociągiem, pasażerowie pociągów dalekobieżnych i regionalnych znajdą na stronie: www.rozklad.plk-sa.pl. W zakładce: rozkład jazdy, w nowej sekcji mój pociąg, każdy podróżny może sprawdzić czy jego połączenie jest realizowane zgodnie z planem i śledzić je na mapie. W przypadku zmian, podane są przyczyny i czas opóźnienia oraz przewidywana godzina przyjazdu na kolejne stacje. Dostępne są również dodatkowe informacje np. o wprowadzeniu komunikacji zastępczej.

Na mapie, z podziałem na województwa, można obserwować ponad 4 tys. pociągów pasażerskich uruchamianych każdego dnia. Dane o ich pozycjach pobierane są z nadajników GPS oraz z systemu sterowania ruchem zarządcy infrastruktury. PLK podkreśla, że pasażer jest teraz w centrum uwagi spółki. - Dziś otrzymuje on nie tylko rozkład jazdy na plakacie, czy w Internecie, ale także podgląd na trasę pociągu w czasie rzeczywistym i szczegóły przejazdu. Korzystając z naszych danych, planowanie podróży jest łatwiejsze, a w sytuacjach niecodziennych, bieżące informacje o realnym czasie podróży, pozwalają szybciej podejmować decyzje i ograniczyć trudności - mówi Andrzej Pawłowski wiceprezes spółki.

Jak to działa? By znaleźć pociąg w interaktywnej mapie, najpierw trzeba określić województwo, które chcemy sprawdzić. Po wybraniu np. mazowieckiego zobaczymy ikonki poszczególnych pociągów oraz ich trasy. Sam kolor ikonki ma znaczenie. Zielony oznacza, że pociąg jest planowy, żółty - opóźnienie do 15 min, a czerwony - opóźnienie powyżej 15 minut. Klikając na poszczególną ikonkę zobaczymy planowany czas przyjazdu i odjazdu. Jeśli pociąg będzie opóźniony zobaczymy tę informację wraz z żółtym lub czerwonym kółeczkiem obok nowej godziny przyjazdu.

Z mapy dowiemy się też, na który peron wjedzie pociąg. W celu uzyskania tej informacji należy dwukrotnie kliknąć na jego ikonkę. Podświetli się wtedy trasa i pokażą poszczególne przystanki. Wybierając jeden z nich dowiemy się, o której godzinie i na który peron zaplanowany jest przyjazd pociągu. To ważne szczególnie dlatego, że przy większych opóźnieniach może dojść do zmiany peronu. Bieżące utrudnienia można zobaczyć klikając odpowiednie pole określając które województwo chcemy obserwować. - Możemy też informować pasażerów w przejrzysty sposób o możliwych utrudnieniach na trasie. Na przykład, gdy mamy informację pogodową, pewną przynajmniej w 90%, że na trasie przejazdu będą porywiste wiatry, bądź silna burza, po prostu dodamy tę informacje do wszystkich pociągów znajdujących się w danym regionie - wyjaśnia Pawłowski.

Wykaz dodatków
Centra logistyczne / Transport drewna Drogi i autostrady Giełdy, systemy i modele transportowe Giganci TSL
Informatyka, monitoring pojazdów i e-myto Infrastruktura kolejowa Leasing, kredyty i factoring Logistyka i składowanie
Magazyny Naczepy i przyczepy Nowoczesna logistyka Numer świąteczny
Oleje i smary Opony Paliwa i karty Pojazdy długodystansowe i autobusy
Pojazdy dostawcze Pojazdy dystrybucyjne, zabudowy Pojazdy użytkowe Przepisy celne i podatki
Przesyłki drobnicowe Przewoźnicy drogowi, kolejowi, lotniczy, armatorzy Przewóz towarów niebezpiecznych Telematyka
Transport budowlany Transport drobnicowy i usługi kurierskie Transport kontenerowy i intermodalny Transport lotniczy
Transport Polska-Unia Transport Polska-Wschód Transport ponadnormatywny Transport publiczny
Transport żywności Tuning i akcesoria Żegluga i porty  
• Temat wydania • Logistyka • Transport drogowy • Transport kolejowy • Transport lotniczy • Transport morski • Transport śródlądowy • Wydarzenia • Wywiad